Zloději nikdy nespí. Jak tedy zaručit, aby k vám nepřišla nezvaná návštěva? Výběr bezpečnostní vložky do dveří je zásadní, a přesto často opomíjená součást zařizování bytu. Ve spolupráci s firmou FAB jsme pro Vás připravili několik doporučení, jak neudělat v otázce výběru chybu.
Při výběru cylindrické vložky musíte myslet na několik základních věcí
1. Do jakých dveří chcete bezpečnostní cylindrickou vložku namontovat
Je holým nesmyslem pořizovat do nových dveří za desetitisíce cylindrickou vložku třídy dva, stejně tak jako opatřovat prosklené dveře nedobytnou třídou bezpečnosti čtyři. Zloděj si pravděpodobně vybere slabší část, u skleněných dveří to bude likvidace skla, u bezpečnostních dveří s cylindrickou vložkou třídy dva to bude zase likvidace vložky.
2. Jakou úroveň zabezpečení pro cylindrickou vložku zvolit?
Každý zámek určuje hlavně jedna věc, bezpečnostní třída jeho cylindrické vložky. Ta se může pohybovat od třídy 1, tedy nejnižšího zabezpečení, až do třídy 4, který je vyhrazen téměř nedobytným „tvrďákům“. Bezpečnostní třídy jsou od sebe barevně odlišené a bývají vyznačené i na obalu cylindrické vložky, pro lepší orientaci jsme pro Vás o této takzvané pyramidě bezpečnosti připravili článek. Obecně platí, že na zabezpečení vchodových dveří do domu či bytu byste si měli pořídit minimálně třídu 3. Barevně odlišené stupně bezpečnosti 1 až 4 reprezentují jednotlivé úrovně zabezpečení např. proti odvrtání, vyhmatání, vytržení nebo hrubému násilí. Ohledně typu cylindrické vložky panuje ještě jeden rozšířený mýtus – že klíče s důlky jsou bezpečnější než klasické „zubaté“. Tak tomu ale není, vložky obou typů jsou bezpečné úplně stejně. Je to jen otázka konstrukčního řešení a umístění stavítek ve vložce, v podstatě pouze designový rozdíl. Od cylindrické vložky bezpečnostní třídy 1 nelze očekávat příliš vysokou bezpečnost, hodí se spíš do různých provizorních a dočasných dveří, například při stavbě či rekonstrukci.
< p>Cylindrické vložky I. bezpečnostní třída – základní ochrana – použití do branek a interiérů, na stavby a do ostatních provizorních prostorCylindrické vložky II. bezpečnostní třída – dostatečná ochrana – použití pro vnitřní dveře a společné prostory v bytových domech, kancelářích aj.
Cylindrické vložky III. bezpečnostní třída – vysoká ochrana – použití pro vstupní dveře do bytů a skladů, možnost ochrany proti odvrtání a kopírování klíče
Cylindrické vložky IV. bezpečnostní třída – velmi vysoká ochrana – ochrana proti odvrtání a kopírování klíče
Vezměte také v potaz nároky pojišťovny, u které si chcete Vaši nemovitost či majetek pojistit. Kromě dobrého pocitu plní bezpečnostní třída dveří ještě jednu důležitou funkci – určuje, za jakých podmínek (a jestli vůbec) případné škody pojišťovna proplatí . Podmínky pojištění se liší, ale platí, že pojišťovna bere dveře jako celek – tudíž nepřihlíží jen k typu cylindrické vložky, ale i k samotným dveřím a ke kování. Celý systém má pak takovou bezpečnostní třídu jako jeho nejslabší článek. Podobně pak vnímá stavbu jako celek – pokud se k vám zloděj vloupe přes otevřené okno nebo obyčejný visací zámek na dveřích garáže, neproplatí rovněž nic.
3. Jak zamezit kopírování klíčů u cylindrické vložky?
Jakmile je cylindrická vložka nainstalovaná, není ještě zdaleka vyhráno. Důležité totiž je i to, jak se postaráte o svoje bezpečnostní klíče. Na kopírování a kradení klíčů je dnes celá řada triků. S nadsázkou se dá říci, že jakmile dáte klíč z ruky, můžete se s ním rozloučit. Kopírování klíčů lze zamezit například pomocí bezpečnostní karty, kterou disponuje většina vložek od třetí bezpečnostní třídy výše. Bez této karty Vám zámečník za žádných okolností nesmí kopii klíče udělat. Polotovary na tyto kopie navíc dostávají jen licencovaní zámečníci a jejich výroba podléhá velice přísné evidenci. Dá se říci, že se ví o každém vyřezaném klíči. To, že by někdo získal kopii vašeho klíče bez příslušné karty, je tak prakticky vyloučené.
A když už jde o kopie klíčů, i zde je na místě opatrnost. Leckteří zámečníci je totiž vytváří z nelicencovaných polotovarů, které jsou z méně kvalitních slitin než originální klíče. Takový výrobek se pak snadno může ve vložce zlomit, nehledě na to, že jeho použitím vložce zpravidla okamžitě končí záruka. A vzhledem k tomu, že neoriginální klíče poškozují vnitřní mechanismus cylindrické vložky, může se stát, že jednoho dne dveře prostě neodemknete.
4. Cylindrická vložka – ochrany a doplňkové funkce
Můžete se setkat s následující bezpečnostní ochranou: zvýšená odolnost cylindrické vložky proti odvrtání, úplná odolnost vložky proti dynamické metodě, zvýšená ochrana vložky proti planžetování. Další doplňkové funkce vložek a jejich použití ukazují následující obrázky:
5. Jak změřit tloušťku dveří pro volbu rozměrů cylindrické vložky?
• změřit tloušťku dveří včetně kování (b+c) – měří se na každou stranu od středu otvoru pro upevňovací šroub
• vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (b)
• vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (c)
Spojením rozměrů (b) a (c) získáte požadovanou velikost cylindrické vložky, např. 29 + 35 mm. Velikost má být rovna nebo větší než velikost t (tloušťka dveří včetně kování). Cylindrická vložka by neměla přesahovat kování na každé straně dveří o více jak 3 mm. Údaj o rozměrech cylindrické vložky je uvedený na jejím obalu.
6. Provedení cylindrické vložky
Při výběru nové cylindrické vložky se vyplatí přemýšlet dopředu. Ztrácíte často klíče nebo si občas zabouchnete klíče v zámku? Cylindrické vložky mají i doplňkové funkce, které Vám pomohou předcházet situacím, kdy musí pomoci zámečník. Například funkce prostupové spojky umožní odemknout cylindrickou vložku i v případě, kdy je zabouchnuto a z druhé strany zámku je zastrčen klíč. Funkce 2v1 zase ušetří peníze za nákup nové vložky v případě, kdy ztratíte nebo Vám ukradnou klíče od vchodových dveří. Doplňkové funkce jsou standardně dostupné u vložek FAB 2000, funkci prostupové spojky lze doinstalovat i do vložek FAB 200 a FAB 1000. Oboustranná cylindrická vložka, jednostranná cylindrická vložka, v provedení na jedné straně s knoflíkem, provedení "B" se zvýšenou odolností proti odvrtání.
7. Povrchová úprava cylindrické vložky
Zpravidla je to nikl, tedy stříbrná nebo pak mosaz, tedy zlatá. Za příplatek je pak možné dodat jinou povrchovou úpravu cylindrické vložky.
Pořád ještě nemáte jasno s výběrem cylindrické vložky?
To vůbec nevadí, stačí se například zastavit v naší kamenné prodejně, případně napsat email či zavolat a my Vám ochotně pomůžeme s výběrem ideální bezpečnostní cylindrické vložky. Naši odborníci jsou tu pro Vás, proto nás neváhejte kontaktovat.